Gelen Soru: Söz konusu pozisyon zarar etmeye başladığında zarar teminat miktarına ulaşırsa yani kullanılabilir teminat miktarınız sıfırlanırsa Teminat Çağrısı yani Marjin Call meydana gelir. Marjin Call ile mevcut tüm açık pozisyonlar otomatik olarak kapatılır.

Bu bloke edilmiş olan paranız
zararınızı karşılayabimek için
Eğer zarar göruyosanız marj göstergisi değişmeye başlar
%50′ye geldıgınde yeni pozisiyon açamazsınız
%30′da marj yetersizliği çağrısı alırsınız, ve
Bu bloke edilmiş olan paranız’dır
zararınızı karşılayabimek için
Eğer zarar göruyosanız marj göstergisi değişmeye başlar
%50′ye geldıgınde yeni pozisiyon açamazsınız
%30′da marj yetersizliği çağrısı alırsınız, ve
%10a geldiğinde sistem otomatik olarak TÜM AÇIK İŞLEM pozisyonlarınızı kapatır.
a geldiğinde sistem otomatik olarak TÜM AÇIK İŞLEM pozisyonlarınızı kapatır.

Yukarıda 1. parağrafta teminat miktarınız sıfırlanırsa Teminat Çağrısı yani Marjin Call meydana gelir. Marjin Call ile mevcut tüm açık pozisyonlar otomatik olarak kapatılır. .

2. parağrafta %10a geldiğinde sistem otomatik olarak TÜM AÇIK İŞLEM pozisyonlarınızı kapatır şeklinde iki bilgi aldım.Bunlardan hangisi doğru? biri sıfır diyor diğeri %10 diyor.

Cevap: Margin call, yani teminat tamamlama çağrısı şirketten şirkete göre değişiklik gösteriyor. Her şirketin margin call oranları farklıdır. Bazı şirketlerde margin call çağrısı aldığınızda işlemleriniz otomatik olarak kapatılır. Bazılarında ise bir müddet sonra kapatılır. Bu yüzden tam net bir biçimde cevap verebilmem söz konusu değil.

Ancak bahsettiğiniz şirkette, %50′de yeni işlem açmanız engelleniyor, %30′da margin call çağrısı alıyorsunuz ancak bundan sonrası için iki bilgi verilmiş ve bilgiler birbiri ile çakışıyor. Şirkete sormanız daha mantıklı. Hangisini uyguladıklarını şu anda bilemeyiz.