Bu konumuzda bekleyen tam bir bekleyen emir örneğini temel analiz verisi kullanarak vereceğiz.

29 Aralık 2011 günü Amerika Birleşik Devletlerinin ‘İstihdam Talepleri’ ve ‘Devam Eden İşsizlik Başvuruları’ verisi açıklanacaktır. Birkaç veri daha açıklanacak ancak bu ikisinin bizim için önemli olduğunu var sayalım.

İstihdam talepleri, işsizlik sigortası için kayıtlara geçen insan sayısını belirtir. Önceki veri 364.00 K yani 364.000 kişi ve beklenen de 370.00K yani 370.000 kişi. Düşündüğümüzde ekonomi iyiye gitseydi işsizlik az olurdu ve işsizlik sigortası için başvuran insan sayısı artmazdı. Demek ki Amerikan Ekonomisinde iyiye doğru bir gidiş düşünülmüyor.

Devam eden işsizlik başvuruları ise, işsizlik maaşı için başvuran insan sayısını ölçer. Bu da demek oluyor ki, eğer beklenenden daha az çıkarsa, ABD ekonomisi beklenenden iyiye gidiyor demektir. Beklenenden yüksek çıkarsa da ABD ekonomisi kötüye gidiyor demektir.

Devam eden işsizlik başvuruları önceki açıklamada 3546.00K imiş. Yani 3.546.000 kişi imiş. Beklenen veri ise 3590.00K yani 3.590.000 kişi. Kısacası 44.000 kişinin daha işsizlik maaşı başvurusu yapması bekleniyor. Bu, Amerikan ekonomisi için pek iyi bir durum değildir. Beklenenden daha yüksek bir rakam çıkarsa, Amerikan ekonomisi beklenenden de kötüye gittiğini gösteren bir veri açıklandı demektir ve Amerikan Doları düşecektir. Kendi fikrimiz de beklenenden ve önceki veriden daha düşük olacağı yönündeyse, Amerikan Dolarının değer kaybedeceğini düşünerek buna göre işlem yaparız.

Şu an düşüncemiz o gün Amerikan Düşeceği yönünde ise, Amerikan Dolarının değer kaybedeceği yönünde işlem yapmaya karar veririz. GBPUSD veya EURUSD paritelerinde bölen kısım Amerikan Doları olduğu için ve bölen değer kaybederse, sonucun yüksek çıkacağı için bu iki paritede yükseliş görmeyi bekleyebiliriz. Bu sebepten de bu iki paritede alım yapmayı düşünürüz.

Bunun için de veriler açıklanır açıklanmaz hemen işlem açabiliriz. Böylesi daha net olacaktır. Eğer açıklanan veriler tahmin ettiğimiz gibi doların değerini düşürebilecek verilerse, hemen işlemlerimizi açıp T/P’imizi koyabiliriz.

-Özellikle önemli- veriler açıklandığında genellikle piyasa hareketli davranır ve hem aşağı hem yukarı yönde davranışlar gösterebilir. Bu yüzden genellikle ekonomik veriler üzerinden işlem yapanlar S/L kullanmazlar. Hatta verinin açıklandığı andaki piyasa fiyatından hem alış hem satış yapıp, ikisine de S/L koymadan, 50 pipse de T/P koyarlar. Bunların bir garantisi yoktur. Çalıştığınız paritede demo hesaplarda işlem yaparak size en uygun oranı bulabilirsiniz.

Şayet veriler açıklandığı anda işlem açma şansınız yok ise, bekleyen emir verebilirsiniz. Bunun için de verinin açıklandığı anda piyasanın yaklaşık nerelere gelebileceğini tahmin edip, onun üzerine karınızı koyarak T/P belirleyebilirsiniz. Veya T/P ve S/L koymadan da işlem yapabilirsiniz ancak bu riskinizi arttırır. Özellikle uzun süre bakamayacaksanız, T/P koymanız gereken noktaya gelmiş oradan geri dönmüşte olabilir. Bu sizin kendi risk yönetiminizdir ve siz karar vermelisiniz. Eğer bekleyen emir vermişseniz, aradan bir süre geçtikten sonra işlemin açılış fiyatını ve buna göre de T/P değerinizi güncelleyebilirsiniz.