Trendler piyasanın genel gidişat yönüdür. Aslına bakarsanız teknik analizin en önemli konusudur. Çünkü piyasanın genel gidiş yönünü en kolay belirleyen tekniktir. Ancak traderların çoğu kullanmazlar. Yine de bu, trendin çok faydalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Trend çizebilmek için öncelikle destek ve direnç seviyeleri konusunu öğrenmelisiniz.

İki çeşit trend vardır. Yükselen trend ve alçalan veya düşen trend. Bunlara yukarı trend ve aşağı trend ya da boğa trendi ve ayı trendi de diyebilirsiniz. İsmine ne dendiğinin önemi yok. Önemli olan trendin aşağı mı yoksa yukarı mı gittiğini karşı tarafa anlatabilmeniz ve daha sonra kendinizin de anlayabilmesi.

Trend çizerken en az iki destek veya en az iki direnç noktasına dokunan bir çizgi çizilmelidir. Aynı çizgi üzerinde ne kadar çok direnç veya da destek varsa o kadar doğru çizdiğimiz varsayılır. Ancak önemli olan piyasanın genel gidişat yönünü bize gösterebilmesidir.

Genel olarak yükselen trend için net olarak gördüğümüz iki adet destek noktasına dokunan bir çizgi çizilir. Düşen trend için ise, yine net olarak görebildiğimiz iki adet direnç noktasına dokunan bir çizgi çizilir.

Aşağıdaki grafik eurusd paritesinin günlük (D1) grafiği ve bu grafikte birkaç tane trend çizimi görülüyor.

Resim büyüktür. Resmi büyük hali ile görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Dilediğiniz kadar trend çizebilirsiniz. Çoğu da doğru olacaktır. Çünkü trendlerin içinde ters yönde veya aynı yönde fakat daha kısa ancak güçlü trendler olabilir. Grafiği görmenizi engelleyecek kadar trend çizebiliriz. Fakat anlayabilmeniz için birkaç tane küçüklü büyüklü trendler çizdik. Kırmızı ile çizilen çizginin altındakiler düşüş trendleri, mavi ile çizilen çizginin üzerindekiler ise yükseliş trendleridir.

Bazen piyasa verileri trend çizgisine değmeyebilir veya da trend çizgisini birazcık aşabilir. Bu ayrıntılara fazla takılmayın, önemli olan piyasanın gidiş yönünü anlayabilmektir. Mükemmelliyetçi ve fazla bilir görünmeye gerek yok yeter ki size çoğu seferinde kazandırsın. Gerisi hiç önemli değil.

Bazı uzmanlar, genellikle trend çizgisini piyasa uydurmak gerekmediğini, piyasanın trend çizgisine uyacağını söylerler. Bunun gibi kafanızı karıştıran şeylere takılmayın. Forexte yaptığımız tüm analizlerde, amacımız “piyasa aşağı mı gidecek yukarı mı” sorusunun cevabını bulabilmektir. Çizdiğiniz trendler çoğu seferinde size gidişatı gösteriyorsa trendi doğru çizmişsiniz demektir.

Grafiğe zoom out, yani küçültme yaptığınızda trendleri daha iyi görebilirsiniz. Bunu üzerinde eksi ( – ) olan büyüteç simgesinden yapabilirsiniz.