Trend konusunun gelişmiş bir hali olan kanallar, yine trend çizer gibi destek ve direnç noktalarının birleştirilmesi ile bulunur. Trend’ten farkı, hem destek noktalarının, hem de direnç noktalarının birleştirilmesi ve birleştirme sonucu çıkan bu iki çizginin birbirine paralel olmasını gerekmektirmesidir.

Kanalların avantajı, alım ve satım için uygun noktaları bize yaklaşık olarak göstermesidir. Bunun sayesinde işleme nereden girip, nereden çıkacağımızı az çok bilebiliyoruz. İyi kullanılırsa kazanç sağlamada yardımcı olacaktır.

Kanalların trendlerden diğer bir farkı ise, trendler gibi her zaman olmamalarıdır. Yani her yerde kanal bulamayız. Trendi hemen hemen her yerde bulabiliriz ancak kanallar her zaman bulunmaz.

Şimdi bir kanal çizimi görelim.

Gördüğünüz gibi, sol üstten, sağ alt tarafa kadar büyük bir trend söz konusu. Kırmızı ile çizilen bölge kanal. Büyük bir trend var ancak trendin içinde bir bölge kanal oluşturmuş. Kanalda, beyaz ile işaretlenen bölgeler satım için, sarı ile işaretlenen bölgeler ise alış için uygun noktalar. Kanal çizgisine dokunan veya yaklaşan yerler, alım ve satım için uygun yerlerdir.

Yukarıda da iki adet daha düşüş kanalı görüyoruz. Soldaki kanalda, kanalın bitişine doğru bir alım noktası oluşmuş ve daha sonra bunu kapatmak için gayet güzel bir nokta daha oluşmuş. Ancak aynı noktada işlemi kapatıp, satış açsaydık, piyasanın genel trendini göz önünde bulundurmadan açılan işlemlerde veya kısa süreli işlem yapan kişilerde stop loss’a takılırdı. Piyasanın genel trendinin de satış olduğunu düşünürsek, stop loss koymadan da işlem yapabilirdik. Tabii ki tecrübe edindikten sonra stop loss koymadan işlem yapmamız daha iyi olacaktır. Tecrübesizken, anlık olarak fikrimiz değişebilir veya başka bir sebepten işlemimizi zararla kapatmamız gerekebilir.

Sağ taraftaki kanalda ise birkaç alım noktası var ve bunları kapatmamız için kar noktası da bulunmakta. Aynı noktadan satış yaptığımızda da yine bir kapatma noktası var. Bu noktayı kaçırsak dahi, genel trend düşüş yönünde ve grafiğin tamamında gözüken bölgede de yine düşüş yaşanıyor. Bu yüzden daha sonra yine kar ile kapatmak için imkanlar oluşmuş.

Bu grafikte ise yatay kanallar görüyoruz. Kırmızı ile işaretlenen bölgede geniş bir kanal var. Satış için birçok uygun nokta olsa da, alış için veya kapatmak için uygun nokta çok net oluşmamış. Fakat mavi ile gözüken iki kanalda da alış ve satış için uygun noktalar bulunmakta. Grafiğin 4 saatlik (H4) olduğunu düşündüğümüzde, 3 haftaya yakın süren bir kanal var.

Yandaki grafikte de bir yükseliş kanalı görüyoruz. Çok büyük bir kanal olmasa da, alış ve satış için uygun birçok nokta bulunmakta.

Kanalların trend yönünde olması, avantajımızın yönünde olacaktır. Ayrıca, kanalların trendlerden bir başka farkı ise genellikle, kanalların trendlere göre daha kısa sürmesidir. Trendler bazen aylarca sürebilir. Ancak kanallar genel olarak bu kadar uzun süreli olmazlar.