Destek ve direnç teknik analizin önemli ve temel ögelerinden ikisidir.

Destek, aşağı yönde sivrilen noktalardır. Dirençte yukarı doğru sivrilen noktalardır.

Aslında çok fazla açıklamadan da bunu siz de görebilirsiniz.

Bu resim, GBPUSD paritesi aylık (M1) çizgisel grafiktir. Daha kısa süreye ait paritelerde de destek ve dirençler bulabilirsiniz. Ancak uzun vadedekiler daha sağlam destek veya dirençlerdir. Yine de saatlik grafik ve daha yüksek olan grafiklerdeki destek ve dirençler gayet geçerlidir. Ancak daha kısa süre için olan grafiklerdeki destek ve dirençler fazla geçerli değildir. Kısa süreli geçerli olsa da, uzun vadede pekte önemli diyemeyiz. Çünkü bunlar gibi onbinlerce destek ve direnç vardır. Kararımızı vermemiz için tamamını da çizemeyiz o zaman grafiğimiz çizgiler içinde kalır. Kısacası 1 saatin aşağısındaki grafiklerde fazla geçerli olamıyor.

Grafiği çizgisel grafikten, japon mum bara veya bar charta çevirirseniz, direnç noktaları daha yüksek, destek noktaları daha düşük gözükür. Çünkü asıl destek ve dirençler onlardır. Fakat GBPUSD aylık grafikteyken, çizgisel grafikten daha iyi anlayabilirsiniz destek ve dirençleri. Çizgisel grafik yalnızca kapanış noktalarını birleştirerek ortaya çıkar. Fakat bar chart veya japon mum barda en yüksek noktaları da görebilirsiniz. Asıl direnç ve destekler onlardır. En sivrilmiş noktalar gibi, aşırı sivrilmemiş ancak yine de destek ve direnç noktaları olan yerler de vardır.

Destek, aşağı yönde sivrilmiş, ve düşen piyasada geçilmesi normal seviyelere göre zor olan seviyelerdir. Çünkü piyasa oraya kadar düşmüş ancak o nokta destek noktasını geçip daha da düşememiş ve tekrardan yükselişe geçmiştir.

Direnç noktası ise yukarı doğru sivrilmiş, yükselen piyasada geçilmesi normal seviyelere göre zor olan seviyelerdir. Piyasa o seviyeye kadar yükselmiş ancak direnç seviyelerinden geçememiş, tekrardan düşüşe geçmiştir.

Direnç ve destek ismi verilmesinin mantığı da wall street’e boğa heykeli konması ile aynıdır. O mantık, borsa yükselecek mantığıdır. Boğa yükselişi temsil ettiği için, wall street’in önünde boğa heykeli vardır. Aynı şekilde borsanın yükseleceği düşünülerek yukarı gidişe göre isimler verilmiştir. “Borsa yükselecek ancak bu seviye geçilmesi zor bir seviyedir bu yüzden direnç diyelim. Borsa düşüyor ancak yükselecek ve bu seviye aşağı doğru geçilmesi zor bir seviyedir, daha önce buraya kadar gelip, buradan geri dönerek yükselişe geçmiş. Demek ki burada bir destek var.” mantığı ile verilmiştir bu isimler.

Bazen, birden çok küçük direnç veya destek noktasının yaklaşık seviyelerde ve birbirlerine çok yakın olup, yeni bir destek veya direnç noktası da oluşturabilir. Ancak bizim için önemli olan belirgin noktalardır. Çünkü bu belirgin noktaları trend konusunda kullanacağız.