Yerinde kullanılırsa avantaj, dengesiz kullanılırsa kayıp yaratacak bir konudan bahsedeceğim: Stop loss.

Kelime anlamı zarar durdurmak olan bu olay, sizi zarardan korur. Ancak forexin avantajı olarak yansıtılırken hiç zarar etmemenizi sağlar gibi bir his yaratılır, öyle değildir. Dalgalı piyasa olduğu için, belli bir miktar zarar etse de, şuradan döner diyebileceğiniz bir orandan sonra stop loss koyarsınız.

Daha iyi anlamanız için ülkemizde döviz almamız üzerinden anlatayım.

Diyelim ki, şu an dolar 1.35 tl ve siz bu fiyattan yükselince satmak amacı ile dolar aldınız. Ancak doların fiyatı 1.35 in altına düşerse zarar edersiniz. Fakat nereye kadar düşebilir? Diyelim ki sizin tahmininiz 1.20′ye kadar düşer ancak ordan döner ve yükselişe geçer. 1.20 nin altına düşmüşse düşüş trendine girmiştir ve daha düşer ve de zararımız katlanarak gider diyorsunuz. Bu durumda 1.20 veya 1.19 a stop loss koyuyorsunuz ve dolar o fiyata geldiği zaman direk olarak satıp, o miktardaki zararı kabul edip, daha fazla zarar etmenizi engelliyorsunuz.

Stop loss budur. Ancak, siz stop loss’unuzu 1.34′e koyarsanız bu mantıklı bir hareket olmaz çünkü 1.33 e de düşebilir ancak oradan toparlayarak belki 1.50′ye yükselebilir. Bu açıdan stop loss’u mantıklı bir şekilde ve “bilerek” kullanmak gereklidir.