Gelen Soru: HEMEN UYGULA’dan ust/try aldım.S/L ve T/P koymadan.Sonra bu fiyatları koymak için emri değiştire girdim. Burada bir kutucuk içinde seviye kelimesi var. rakkam olarak da 1.5.10.15 20 . vs rakkamları var. Bunun anlamı nedir? yukarıya yazılan pips rakkamını aşağıdaki SL değeri ile ne ilişiği var?Aynı durum T/P de de var. T/Pnin üstünde kutucuk içinde pips rakkamlarının T/P ile ne ilgisi var? Bir örnekle açıklarmısınız.Pipsleri sıfırda bıraksak ne olur diğer bir seviye rakkamı koysak ne olur? bunlar ne anlama gelir?

Cevap: Öncelikle hangi firmanın programını kullandığınızı belirtir misiniz?
Sorunuzun cevabına geldiğimizde ise, parite farketmeksizin bahsettiğiniz bölüm aşağıdaki resimde gözüken kısım.

Seviye, burada o anki fiyat üzerinden stop loss (zarar önleyici) veya take profit (kar alıcı) noktası koymayı kastediyor.

Herhangi bir seçeneği (örneğin 20) seçerek veya oraya tıkladıktan sonra istediğiniz oranda pips’i yazarak, bulunduğunuz noktanın altında veya üzerinde kar alma veya zarar önleme noktası koymanızı sağlar. O rakamlar 1, 5, 10 veya 20 pips, sonra kar alma veya zarar önlemeyi kastediyor. Bu rakamlar yerine dilediğiniz başka bir oran da koyabilirsiniz.

Sıfırı seçtikten sonra ise, farkı kopyala derseniz, o anki fiyatı kopyalar ve o fiyattan işlemi kapatır. Ancak burada başka birşeyi daha belirtmek isterim ki, forex piyasası hızlı bir piyasa olduğu için siz “farkı kopyala” dedikten sonra fiyat birkaç pips oynayabilir ve işleminiz açıkta kalmaya devam edebilir. Belirlenen fiyata geldikten sonra da, işleminiz kapatılır.

Ayrıca, Pip/Pips nedir? konusu ilginizi çekebilir.