Gelen Soru: çıkan karın pips veya dolar cinsinden nasıl hesaplayacağını paranın pipise ,pippsin kazanılan veya kaybedilen paraya (dolar)nasıl çevrileceğin,ianlayamadım.

Altında ve usdtry de değişik hacim ve fiyatlar koyarak örneklerle açıklamanızı rica ederim.Bu konuda formül nedir? uygulamayı nasıl yapacağız. 

iki örnek var ama tam anlamıyla kavramamam herhalde yetmediSaygılarımla

Cevap: Öncelikle Pip/Pips nedir? konusu ilginizi çekebilir.

Pip/Pips nedir? konusunda 1 pip = 1 dolar gibi bir mantık çıkıyor. Bunu o sıra hiçbirşey bilmeyenlere göre anlattığım için böyle söyledim fakat tam olarak böyle değildir.

1 pip’in değeri parite ve piyasanın anlık değerine göre değişir.

1 pip, Pip/Pips nedir? konusunda da bahsettiğim gibi, virgülden sonra 4 hane olan bir paritede son haneyi temsil eder.

1,7265′ten 1,7266′ya yükselmesi 1 pip yükselmedir. Düşüşü de aynı şekilde 1,7265′ten 1,7264′e düşmesi, 1 pip düşüştür.

Yine konuda bahsettiğim gibi, virgülden sonraki 5. haneye “fractional pips” denir yani küsüratlı pip’ler. O pek önemli değildir. İşlem ve tahminlerimizi pips üzerinden yaparız. Bu daha sağlıklıdır.

Altın, USDTRY, GBPUSD veya EURUSD hiç farketmez, her paritede, 1 Pip’in değerini kabaca hesaplamak için, şöyle bir formül kullanabilirsiniz:

[(0,0001 / Piyasa Değeri) * işlem hacmi ] = 1 Pip’in değeri

  • 0,0001, virgülden sonra 4. hane, 1 pip eden pariteler için kullanılır. Virgülden sonraki kaçıncı hane 1 pip’i temsil ediyorsa, burada da virgülden sonra o kadar hane koyuyoruz.
  • Piyasa değeri, o anki fiyat
  • İşlem hacminde ise, lot miktarı değil, lot miktarının temsil ettiği rakam. Örneğin 3 lot ise, 300.000 gibi.
Yeni örnek versem dahi, kendimi tekrar etmiş olacağım ve yeni birşey olmayacak anlattıklarım. Bu yüzden formülü kullanmaya çalışmanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Anlamadığınız bölümleri sorabilirsiniz.
Aslında pip değerini kendinizin hesaplamanıza gerek yoktur. Çünkü meta trader zaten değerlerinizi tüm küsüratlarına kadar hesaplamaktadır. Sizin asıl düşünmeniz gereken aylık kaç pips kazandığınızdır.