Gelen Soru: Gerçek hesap açılırken Kaldıraçla ilgili tercih kullanılıyor.. Parite de 1:100 Altına 1:60.gibi Ancak ben kaldıraç kullanmadan bazı işlemler yapmak istersem bu talebimi aracı kuruma bildirmem gerekiyor mu? zira platformda nasıl bir kaldıraçla işlem tercih ettiğime dair herhangi bir simge veya menü mevcut değil.

Cevap: Gerçek hesap açarken seçeceğiniz kaldıraç miktarı, hesabınızın kullanabileceği maksimum kaldıraç miktarıdır. Dilerseniz kullanmayabilirsiniz.

Örneğin, siz 5000 dolar yatırdınız diyelim. Eğer açacağınız işlem 15000 dolar değerinde ise 1:3, yani 3 katı kaldıraç kullanmış olursunuz. Ancak açacağınız işlem 5000 dolar ve altında ise kaldıraç kullanmamış olursunuz. Siz işlemi açarsınız ve kaldıraç miktarı açtığınız işleme göre otomatik olarak belirlenir. Sizin düşünmeniz gereken hiçbirşey yoktur. Yalnızca, yatırdığınız paranın çok üzerinde miktarlarda işlem açmamaya özen göstermeniz yeterlidir.

Uzun vadeli (birkaç ay açık kalacak) veya aynı anda çok sayıda işlem açmazsanız 1:10 kaldıraca kadar fazla risk teşkil etmez. Tabii bu biraz tecrübe ile de orantılı fakat kısa süreli (bir hafta kadar açık kalacak işlemler için) 1:10, hatta 1:20 oranlarına kadar kaldıraçlar fazla risk taşımaz.

Platformda kaldıraç oranı ile ilgili bir seçenek bulunmaz. Hesabınızı açarken maksimum kaldıraç miktarını belirlersiniz. Her işleminizde kaldıraç kullanma zorunluluğunuz yoktur.