Aldığım en keyif verici sorulardan birisi:

Gelen Soru: Sitenizde tüm sorulara gerçekten doğru cevap veriyorsunuz. Bu yüzden soruyorum size. Borsacılar ekonominin açıklarından yararlanan ve kağıtlar üzerinde bişeyler yaparak para kazanan insanlar mıdır? Tam olarak açıklayabilir misiniz? Lütfen yatırımcıdır falan demeyin. Yatırımda para kaybedilmez. Arsa alırsınız ileride değerlenir bu yatırımdır. Ama borsada para kaybediliyor. Öyleyse borsa yatırım değildir. Borsacılar da yatırımcı değildir. Ayrıca ellerine geçen bişey de yok. Bi ürün alıp satmıyorlar da. Öyleyse borsacılar kağıtlar üzerinde bişeyler yapıp yoktan para insanlar değil midir? Tüm gerçeğiyle açıklar mısınız? Diğer tüm konuları ve soruları cevapladığınız gibi gerçekleri ve açıklığı ile cevaplayın lütfen…

Cevap: Borsa tam olarak bir yatırım aracı değildir. Bazı sağlam şirketlerin hisselerini yıllar boyu toplayarak yatırım yapan insanlar var ancak genel olarak spekülasyon (yani fiyat farklarından para kazanmak) amaçlı kullanıyoruz. Bunun için de ekonominin açıklarını değil hareketlerini kullanıyoruz. En basit anlatım ile, değer kazanacak hisseleri/pariteleri düşük fiyattan alıp, yüksek fiyattan satmaya çalışıyoruz.

Borsacılar kağıtlar üzerinde birşeyler yaparak değil, para, risk ve bilgi kullanarak kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Bu üç ayaklı bir tabure gibidir. Bir ayak para, diğer ayak bilgi, diğeri ise risktir. Üçünden birisi olmadan para kazanma ihtimali yaratılamaz.

Para kaybetme bölümüne gelirsek, sürekli yeni modelleri çıkan teknolojik ürün alıp satmayı düşünün. Siz aldığında fiyatı yüksektir ancak üzerine kar koyarak satamazsanız, elinizde kalır ve yeni modeli çıktığında fiyatı düşerek size zarar ettirebilir. Her işte zarar edilebilir ancak borsada zarar etme sebebi genellikle riski daha yüksek olması ve kaldıraç sisteminin kullanılarak bu riskin katlanmasıdır.

Keyif verici ve açık sorulmuş sorunuz için teşekkürler, başka sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz…