Gelen Soru:
Pip değeri hesaplanırken ,
1-kur değeri
2-kur değerindeki en ufak değişim
3-lot miktarı ele alınır.

USD/TRY,
[ ( en küçük değişim / kur değeri ) X Lot miktarı ] formülü ile hesaplanmaktadır

Soru: KUR DEĞERİ hangi değerdir? alım mı? satım mı? usd try yi 1.8440 dan alıp 1.8445 den satmışsak elde ettiğimiz 5 piplik değişimi dolar cinsinden 10000 adetlik bir hacim ile nasıl hesaplarız?saygılarımla…

Cevap:

Interbank FX gibi, işlemlerden komisyon alan şirketlerin fiyatlarında, virgülden sonraki 4. hanede 2 pipslik bir fark olabilir. Alış yapıyorsanız alış, satış yapıyorsanız satış fiyatını alabilirsiniz. Ancak direk olarak grafikteki piyasa fiyatı üzerinden de hesaplayabilirsiniz. İşlemin sonucunu etkileyecek bir fark olmayacaktır.

Şayet komisyon almadığını söyleyen şirketlerde işlem yapılıyorsa, aslında buradaki komisyon daha büyüktür. Örneğin bazı şirketler komisyon almadığını söyler fakat, eurusd paritesi 1,32156 (son hane fractional pips yani küsürat pipstir. Gerçek pips bu parite için virgülden sonraki 4. hanedir). Komisyon almadığını söyleyen bazı şirketler 1,3215 olan fiyatı size 1,33 küsür ve 1,32 küsür olarak veya 1,320.. ve 1,322.. olarak verebilirler.

Sorunuzda ise, alım fiyatından hesaplamalısınız.

(0,0001/1,8440)*10.000=0,5422 1 pipsinizin değeri. 5 pips de 2,711 dolar eder.

Satıştan da hesaplasanız, çok birşey değişmeyecektir aslında. 1 pips 0,5121, 5 pips 2,7105 dolar edecektir.

Amacımız nokta atışı hesabı yapmaktan ziyade, yaklaşık olarak nasıl bir risk oranında işlem yaptığımızı anlamaktır. Program bizim yerimize tam işlemi yapar. Matematikçi değiliz, %100 yerine %99 sonuç çıkması bizim umrumuzda olmaz. Biz işlem öncesinde, nasıl bir işlem açacağımızı anlayabilmek için bu tarz hesaplamaları yaparız. Zira piyasada hiçbirşey tam netlik içerisinde değildir. Örneğin destek ve direnç noktaları her zaman işe yaramaz veya tam olarak tek pip şaşmadan oradan destek veya direnç olmaz. Ama biz yine de yaklaşık olarak o seviyelerde olacağını tahmin ederiz. Birkaç pips, hatta uzun vadede 20-30 pips aşağı yukarı olmuş farketmez. Hatta büyük miktarlardaki işlemlerde bazen dilediğimiz fiyattan alım, satım veya işlem kapatamayız. Piyasada eşleşecek kontrat bulunamadığı için birkaç pips değişik fiyattan da alım satım veya işlem kapatma yaparız. Forexte duyguları bırakmanın bir yönü de böyle ufak şeyleri umursamamaktır.