Meta Trader’da kullandığınız grafiklerin renklerini değiştirmeyi göstereceğiz. Bu önemsiz bir konu değildir çünkü size en uygun renkleri seçerek, herşeyi net ve rahatça görebilmenizi sağlar. Örneğin ”siyah üzerine sarı” (Yellow on black) renk şemasında, grafiğin tabanındaki ızgara net gözükmez çünkü taban koyu gri, ızgara siyahtır. Çoğu insan ızgarayı dahi fark etmez. Siyah üzerine sarı renk şemasını kullanıyorsanız, ızgarayı daha açık bir renk yapmanız sağ taraftaki değerlerin yanından çıkan ızgarayı daha rahat görüp, o bar’ın hangi seviyede olduğunu daha rahatça anlayabilirsiniz.

Renkleri değiştirmek için meta trader ekranında gözüken grafikte klavyenizdeki F8 tuşuna basmanız veya grafiğin üzerine fare ile sağ tıklamanız ve “özellikler” demeniz gerekli. Bazı pc lerde, örneğin hp pavilion serisinde F8 tuşuna bastığınızda, bilgisayarınızın ses düzeyleri ile ilgili bir kısa yol var olabilir. Bu durumda, klavyenizin sol alt tarafındaki mavi yazı ile yazılmış olan “Fn” tuşuna basılı tutarken “F8″ tuşuna basmanız gerekebilir.

F8 den direk olarak girerseniz, özellikler sayfasına, yani aşağıdaki 2. görüntüye ulaşırsınız. Fare ile de ilk resimdeki gibi ufak bir menü açılır:

 

 

İkinci resimde, üst tarafta hazır renk şemalarını görebilirsiniz. Küçük pencerenin arkasındaki renk şeması “Yellow on Black” (Siyah üzerine sarı), küçük pencerede gözüken renk şeması ise “Green on Black” (Siyah üzerine Yeşil)’dir. Bunlardan birisini seçerekte kullanabilirsiniz. Dilerseniz sağ taraftaki renklerden, istediğiniz özelliğin rengini, istediğiniz gibi de değiştirebilirsiniz.  Aşağıda, sağ taraftaki özelliklerin her birisini sıra ile açıkladık :

Arka plan : En arkadaki koyu renkli fon kısmıdır. Genellikle koyu renkli kullanım tercih edilir. Sebebi ise fazla parlamayarak gözü yormamasıdır.

Ön plan : Grafiğin sağında gözüken fiyat seviyesi ve  altında gözüken zaman yazılarıdır.

Izgara : Grafiğin arka fonunun üzerinde gözüken kareciklerin çizgi renkleridir. Açık renkli olması, koyu renkli arka plan üzerinde belli olarak fiyat seviyelerini daha rahatça görmenizi sağlar.

Bar yukarı : Yükselen, yukarıya giden bar’ın veya mumun dış çizgi rengidir. Sarı grafikte, içi sarı, yeşil grafikte de içi siyah renkli olan bar’ların dış çizgi renkleridir. 

Bar aşağı : Düşen, aşağıya giden bar’ın veya mumun dış çizgi rengidir. Sarı grafikte içi siyah, yeşil grafikte içi beyaz olan bar’ların dış çizgi rengidir.

Bull mumu :  Yükselen bar’ın veya mumun içini dolduran renktir. Bu seçenek yalnızca Japon Mum Bar grafik seçeneğinde vardır.

Bear mumu : Düşen bar’ın veya mumun içini dolduran renktir. Bu seçenek yalnızca Japon Mum Bar grafik seçeneğinde vardır.

Çizgi grafiği : Burada göremeyeceğiniz çizgi grafiğin rengidir. Pek önemli sayılmaz çünkü çizgi grafik çok sağlıklı bir grafik çeşidi değildir.

Hacimler : O anki bar veya mumun altında, grafiğin tabanında bulunan dikey ince çubuklardır. Yukarıdaki resimde yeşil grafikte altta gözüküyor. O anki bar veya mumun işlem hacminin oranını gösterir.

Alış çizgisi : Yeni bir işlem açtığınızda işlemin açıldığı oranı, yatay çizgi ile göstererek o anki piyasa değerinin sizin işleminizin neresinde olduğunu görmenize yardımcı olur.

Zararı durdur : Bazı yerlerde “stop loss”ta denilen bu olay, sizin koyduğunuz belli bir gelindiğinde  işlemi kapatarak zararın daha da büyümesini engelleyen sistemin yatay çizgisinin rengidir. Bununla oynamanıza fazla gerek yoktur. zaten sabit bir yeri vardır ve her an sizi ilgilendiren bir şey değildir. İşlem zarara giderken o orana geldiğinde işleminizi kapatarak zararınızın daha da büyümesini engeller.