Ve sonunda forex’te işlem yapacağımız platformun kurulumunu anlatmaya geldik. Meta Trader, dünya üzerinde en çok kullanılan işlem platformudur. Dünyada en çok kullanılan sürümü olan 4′ü anlatacağız.

‘Meta Trader’ı İndirmek’ yazımızda anlattığımız gibi, >>> ŞU ADRESTEN <<< meta trader 4′ü indirebilirsiniz. Meta trader 5′te çıktı aslında ama 4′e daha uzun yıllardır alışık olduğumuz için 4′ün üzerinden anlatacağız. Zaten MT4 ile MT5 arasında görünümden başka büyük bir fark bulunmamaktadır.

Meta Trader 4′ü verdiğimiz linkten indirdikten sonra şöyle bir simge olacak indirdiğiniz yerde. Bilgisayarınızda nereye kaydettiyseniz, orada olacaktır.

Simgeye çift tıkladığınızda, eğer windows 7 kullanıyorsanız, sizden dosyaya izin verip vermediğiniz konusunda soru soracaktır windowsunuz. “Evet” diyoruz ve karşınıza şu görüntü geliyor ve “next” diyorsunuz.

Ardından her programda olduğu gibi, lisans sözleşmesi çıkıyor. “I agree” yani kabul ediyorumu tıklıyoruz.

Yükleniyor…

Ve bitiyor.

Finish‘i, yani bitir’i tıklıyoruz.

“Start Interbank FX Trader 4 now” kendiliğinden tıklı oluyor. Eğer Meta Trader 4, yani işlem yaptığımız program veya platform (artık nasıl adlandırırsanız) hemen başlıyor. “Hemen başlatmayacağım, başka işim var.” daha sonra başlatıp programa göz atacağım diyorsanız, Kutucuktaki onay işaretini kaldırıp, daha sonra “Finish”i tıklıyorsunuz.

Masaüstünde, şöyle bir simge oluşacak.

Diyelim ki yanlışlıkla sildiniz veya başka birşey oldu ve bu simgeyi kaybettiniz, öyleyse şu şekilde girebilirsiniz meta tradera. Öncelikle, başlat menümüzü tıklıyoruz, ardından da tüm programlar’ı tıklıyoruz (windows 7 için). Eğer farklı bir işletim sistemi veya sürümü kullanıyorsanız, programlar veya başka bir isim ile program listenizin olduğu bölüme girmelisiniz.

Ardından da, Interbank FX Trader4 ün içinde, yine Interbank FX Trader4 ismini taşıyan simgeye tıklıyoruz.

Ardından meta trader 4 e ulaşıyorsunuz. Daha sonraki yazılarımızda meta trader 4′ün  kullanımını ve simgelerinin anlamlarını paylaşacağız.