Artık forex ile ilgili anlatabileceğimiz fazla birşey kalmadı. Bundan sonrası teknik analiz, temel analiz veya klasikleşmiş trading yöntemleridir.

Klasikleşmiş trading yöntemleri, birçok yerde bulunabilen genellikle her yerde de aynı şekilde olan yöntemlerdir. Bunlar genellikle var olan hali ile kazandırmazlar. Değiştirilmeleri gerekir. Gösterildiği gibi olan halleri, sizin nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair ipuçları olarak kabul edilebilir.

Bu yöntemlerin avantajları, genellikle hareketli ortalama gibi sabit araçlar kullanmasıdır. Şöyle ki, indikatörler repaint (uyarıyı verdikten sonra, bir müddet zaman geçince geçmişteki uyarıyı vermemiş olarak gösterme değişimi veya verilmeyen uyarıyı daha sonradan verilmiş gibi gösterme işlemi) yapabilirler; ancak hareketli ortalamalarda bu söz konusu değildir. Çünkü piyasada önceden yapılmış işlem hacmi, açılış veya kapanış zamanı gibi grafik üzerindeki veriler daha sonra değişime uğrayamazlar. Yapılanlar sabittir. Son bar’dan önceki tüm barlar değişemezler. Ancak her klasik trading yöntemi hareketli ortalama kullanmayabilir. Hatta bazı trading yöntemleri hiçbir araç kullanmayabilir. Ancak bu yine de onların da yararsız olduğu anlamına gelmez. Trading yöntemleri bol bol demoda denenerek ve değiştirilerek test edilip daha sonra gerçek hesapta kullanılmalıdır. Genel olarak kazandırıyorsa kullanılabilir demektir.