Alın size hava atabileceğiniz bir konu daha. Eğer entel bir matematikçi ile borsa veya grafik konularına dalarsanız, mum grafik, mum bar, Japon mum bar, Japon mum grafiği, candle stick charts konusunu geçirme ihtimali yüksektir. Hepsi aynı manaya gelir, sadece farklı söylemleridir. Bu yüzden size japon mum bar’ların tarihçesini anlatayım:

Munehisa Homma

1724-1803 yılları arasında Japonya’nın Sakata şehrinde yaşayan Japon Homma Munehisa (okunuşu nasıldır bilmiyorum bilen varsa yorum yapıp yazsın) , pirinç tüccarı bir adammış ve Japon mum grafiği veya Japon mum bar denilen grafik çeşidini bulan kişidir. Bazı yerlerde, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı tüccarı olarak yazılıyor. Hayatı boyunca ticaretten, bugüne göre yüz milyarlarca dolar kar ettiği söylenir. Bu bizi alakadar eden tarafı değil tabi ki. Pirinç kontratlarının analizlerini yapabilmek için Japon mum bar’ları bulmuş ve de piyasa psikolojisi hakkında ilk kitap yazan kişidir.

Munehisa Homma'nın Mum Barları

Şimdi dönelim Japon mum bar’ların özelliklerine. Aslında bar chart’tan pek bir farkı yok. En üst nokta periyodun en yüksek yani tavan fiyatı, en düşük nokta periyodun en düşük yani dip fiyatıdır. Yalnızca giriş ve çıkış çentikleri yerine, üzeri yukarıdaki çentik, altı aşağıdaki çentik olan bir kutucuk vardır. Size şimdi resimler ile gösterip ardından da düşüp çıkması olayını anlatayım.

Düşüş yaşayan bir mum bar

.

Yükseliş yaşayan bir mum bar

Seçili bar’da fiyatın düşüp çıktığını içinin boyanmış olmasından veya içinin renginden anlarız. Genel olarak kırmızı her zamanki gibi tehlikeyi temsil ederek düştüğünü gösterir. Ancak farklı renkler de kullanılabiliyor. Bu durumda ne olacak?

Grafiğin içi boş ise, genellikle yükselmiştir. Beyaz renk genellikle boş kabul edilir. Ancak belli bir standartı yok. Beyaz ve siyahsa genellikle beyaz yükselişi, siyah düşüşü temsil eder. 

Sosyal mesaj vermeyi de verenleri de sevmem ama size balığı vermek yerine, balık tutmayı öğretir gibi, mum barda düşüş ve yükselişi nasıl bulacağınızı göstereyim.

Bunun iki yöntemi var. İlk yöntem mum barın kutucuğunun sağ tarafında alt ve üste doğru farenizin imlecini tutarak, alttan mı üstten mi küçük açıklama penceresi açıklacak diye bakmak. Çünkü küçük pencere, fare imlecinizi kapanışa getirdiğinizde çıkar. 

  • Kapanış altta ise, giriş yukarısıdır ve fiyat yüksek girip düşük çıkmıştır. Yani düşüş yaşanmıştır o barda.
  • Kapanış üstte ise, giriş aşağısıdır ve düşükten girip, yüksekten çıkmıştır ve o barda yükseliş yaşanmıştır.

 

İkinci yöntemde ise, grafik çeşitlerini açtığınız kısımdan, mum bar olan grafiğimizi, bar chart’a getirin ve düşüşte (yüksek girip düşük çıktığı barda) mum bara geri çevirdiğinizde rengine bakın. O renkteki düşüş, diğeri yükseliştir.

Veya grafiği bar charta çevirip, aynı şekilde yükseliş (düşük girip yüksek çıktığı barda) mum bara geri çevirip rengine bakın. O renkteki yükseliş, diğeri düşüştür.

Grafik çeşitlerini buradan seçebilirsiniz.

Düşüş yaşanmış. Çıkış, girişten altta ve renk beyaz. Demek ki beyaz renk bu renk şemasında düşüşü simgeliyor.

Yükseliş yaşanmış. Çıkış, girişten yukarıda ve renk siyah. Demek ki siyah renk bu renk şemasında düşüşü simgeliyor. Fon rengi siyah olduğu için, barın içinde siyah rengi kullanmayı, boş bir bar olarak kabul etmişler.

Mum barın diğer özellikleri ise basitçe şunlardır :

Barın altında ve üzerinde çubuklar (gölgeler) yok veya çok az ise, gidişat kısa vadede daha sağlam demektir. En düşük fiyat kapanışa yakınsa, düşüş sağlam, en yüksek fiyat kapanışa yakınsa, yükseliş sağlamdır ve o yönde (düşüş ise aşağı, yükseliş ise yukarı) gidişat sağlamdır.