Artık yavaş yavaş işlemlere girmeye başlıyoruz. “Alım Satım İşlemlerinin Mantığı” konumuzda alımların düşükten alıp yüksekten satmayı, satımların ise önce yüksekten satıp daha sonra düşük fiyattan (otomatik gerçekleştirilen alım işlemi ile) kapatmayı hedeflediğini ve bu gerçekleşirse kar edeceğimizi anlatmıştık. Şimdi ise bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Öncelikle klavyenizde F9 tuşuna (bazı pc lerde Fn tuşuna basılı tutarak F9 tuşuna) basarak, veya da grafiğin üzerine fareniz ile sağ tıklayıp “Yeni Emir”i tıklıyorsunuz.

Daha sonra karşınıza şöyle bir pencere geliyor:

Burada alım işlemi yapmak istiyorsanız üzerinde “Piyasa Fiyatından Al” yazan mavi butonu, satım işlemi yapmak istiyorsanız üzerinde “Piyasa Fiyatından Sat” yazan tuşu tıklıyorsunuz. Bu pencereden pariteyi, işlemin kaç lot olacağını vb şeyleri ayarlayabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resimde işlemin hacmini yani kaç lot olacağını ayarlamayı görebilirsiniz:

Çapraz : Hangi parite olacağıdır.

Hacim : İşlemin kaç lot olacağıdır.

Zararı durdur : Stop loss’tur; yani işlem belli bir miktar zarar ederse, o seçilen zararı kabul edip, daha da zarar etmesi engellenir.

Kar al : Take profit’tir; yani işlem belli bir miktar kar ettiğinde o seçilen karı alıp işlemi kapatırsınız. O işlemde hedeflenen kardır.

Yorum : Açılan işlem üzerine kendi yorumunuzu, notunuzu yazmak isterseniz buraya yazmalısınız.

Tür : Bekleyen emir veya hemen açılması istenen emir çeşididir. “Market Execution” hemen açılması istenen emir çeşididir. Bekleyen emir’i daha sonra anlatacağız.

İşleminiz açıldığında, meta trader programınızda alt tarafta kırmızı ile işaretlenen yerde açıktaki işlemler gözükür. Açıktaki tüm işlemlerinizi buradan görebilirsiniz: