Gelen Soru: Burada bir konu daha geldi aklıma: bu hesab bilançoya geçtiğinde pips olarak mı geçer dolar olarak mı? biz bilancoya baktığımızda marjın veya kazanç da kaybı ne olarak olarak görüyoruz?
İlk İse Soruya Buradan Ulaşabilirsiniz.

Cevap: İşleminiz kapanıp, hesap geçmişine işlendiğinde, kar veya zararınız dolar olarak geçer. Çünkü amacımız paradır. Bu sayısal bazda bir değerlendirmedir.

Pipsin önemi ise, insan faktörü ile ortaya çıkıyor. Kaldıraç kullanılmadan kazanılan 200 dolar, 1:10 kaldıraç ile kazanılmış 1000 dolardan daha değerlidir. Çünkü 2 katı bir doğruluk söz konusu. Sistemlerimizi backtest yaparken, yani geçmişe yönelik neler yaptığını ne kadar kar ve zarar ettiğini hesaplarken pips kullanırız. Çünkü doğruluk payını öğrenmeye çalışırız. Pips bazında kazançlı olan bir sistem, para bazında (doğru risk ve kaldıraç oranı ile) bize güzel paralar kazandırabilir. Ancak düşük pips, yüksek para oranı ise, bunun temeli çürük bir işlem olduğunu gösterir. İkinciye veya üçüncüye aynı şansı yakalayamayabilir. Bu durumda da direk olarak iflasa sebebiyet verecektir.