Forex piyasası ve insan psikolojisi birbiri ile örtüşebilen yapılar değillerdir. Özellikle sürekli hareket halinde olan bir piyasa olmasından ötürü içgüdülerimiz ile başarı sağlamamız mümkün değildir. Bu yüzden psikoloji önemlidir ve psikoloji %95′inin kaybetmesine sebep olur. Karşımızdaki grafikler piyasada yaşanan olayların olayların yansımaları ve kitlelerin ve kitlelerin bir bölümünün kullandığı programların buna verdiği tepkiler doğrultusunda oluşan grafiklerdir. Bu işin resmi yüzü. Bir de bunların yanında bir de piyasanın büyükleri vardır ki biz aslında onların piyasayı götürdüğü yönü tahmin etmeye çalışırız. Bu yüzden grafikteki destek, direnç gibi teknik veriler her koşulda işe yaramaz ve bu sebeple de tam bir formülü yoktur; her trader’ın kendi stili, kendi yöntemleri oluşur.

Psikolojik olarakta mümkün olduğu kadar duygusuz hatta ruhsuz davranmak en doğru yoldur. Kazançların sevincine kapılmadan, kayıpların üzüntüsünü yaşamadan işlem yapıp önünüze temiz bir kafa ile devam etmek en karlısı olacaktır. Bu bir müddet sonra kişiliğinize ve hayattaki davranışlarınıza da yansıyabilir. Daha duygusuz ve daha analizci bir yapıya, sebep sonuç ilişkisi kurmaya yöneltebilir. Bir nevi mesleki getiri olarakta görebilirsiniz.

Hırslı olmak birçok meslekte işe yarayabilir. Ancak borsada hırs iyi birşey değildir. Daha çok risk almanıza ve daha çok kayıp yaşamanıza sebep olur. Tabii piyango vurmazsa.

Zor durumda veya paraya ihtiyacınız varken de piyasada kaybedersiniz. 

Heyecana ve üzüntülere kapılmadan, mantık çerçevesinde ve herşeyi öğrenerek ilerlemek başarıya götüren temel kriter olacaktır.