İnsanlar tüm borsa konularında piyasayı sürekli izleyerek ve takip ederek para kazanacaklarını sanırlar ve “Düşünce alıcaz, çıkınca satıcaz aga…” derler. Fakat düşünemedikleri nokta, düşük ve yüksek dedikleri seviyenin neresi olduğunu gösteren birşey yoktur. Çok daha ileride indikatör kullanımından bahsedeceğiz. İndikatörler belli ortalamalar alarak size komut verir ancak hiçbir indikatörün de garantisi yoktur. Bu nedenle takip etmek size para kazandırmaz.

Konuya dönecek olursak, işin aslında borsaya bir tür sanat diyebiliriz. Bu yüzden tecrübe şarttır. Şöyle ki, herkes aynı ortamda işlem yapar ancak tecrübesizler ne kadar oranda alıp, ne kadar oranda satacaklarını kestiremez ve durumun heyecanı ile para kaybetmeye meyillidirler.

Senaryolar genellikle şöyle olur:

  • Düşüş yaşandığında “Piyasa dönecek.”, “Tekrardan yükselmeye başlayacak.” diyerek zarar ettiklerinde de işlemi kapatmayarak zararlarını büyütürler ve genellikle işlem kâra geçtiği zaman hemen o karı alarak işlemi kapatırlar.

Fakat bu durumun dezavantajı şudur: Piyasa bazen yükselmeyebilir ve zararınız tüm paranızı aşarak işleminiz otomatik kapanabilir. Ayrıca belli bir zarardan sonra piyasanın yükselmeyeceğini düşünerek işlemi büyük bir zararla kapatırlar. Bu durumda da küçük kârları bu zararı karşılayamaz.

  • İkinci senaryo biraz daha iyidir aslında. Küçük zararlarda işlemi hemen kapatırlar ve işlem kârdaysa sürekli yükselmesini bekleyerek kârlarını büyütürler.

Genelde yaygın senaryo bu değildir. Fakat bu senaryo yine de ilkinden, nispeten daha iyidir. Ancak bu senaryonun dezavantajı şudur ki, o küçük zararların sayısı o kadar çok artar ki, karını aşabilir ve diğer bir olay da, kârın sürekli artmasını beklerken, karları yükselmek yerine düşebilir ve bu düşük kar, sayısı çok olan küçük zararları karşılamayabilir.

Peki ne yapmalıyız? Nasıl kazanabiliriz? Kar ve zararların oranı ne olmalıdır?

İşte borsanın olayı budur. Bunun belli hiçbir noktası yoktur. Bu yüzden de kimse kimseye “tiyo” veremez.

Herkesin stili farklıdır. Bunu resim yapmak gibi düşünebilirsiniz. Kimisi fırça darbeleri ile resim yapar, kimisi spatula ile, kimisi de boyaları karıştırarak desen oluşturur. Ama herkes sonuçta bir resim yapar. Borsa bunun gibidir, herkesin stili farklıdır ve en önemlisi de yılların getirisi olan bir tecrübe olmadan ressam olamazsınız. Aynısı forexte de söz konusudur. Tecrübe olmadan kazanç sadece şanstan ibarettir ve bu şans her işlemde sizinle birlikte olmaz.