İndikatörler belli ortalamalara ve göstergelere dayalı olarak bize al-sat komutu veren küçük programcıklardır.

İndikatörlerin başka araçlar (hareketli ortalamalar, rsi göstergeleri vs) ile kullanılması ve bunun (sistemi hazırlayanın veya bulanın anlattığı veya da sizin bulduğunuz) belli kurallara dayalı olarak kullanılması durumunda bu halin tamamına sistem denir. Sistemler deneme yanılma veya backtestler (geçmişteki hareketleri ve komutlarına göre geriye yönelik testler) ile kurulur.

Piyasada onlarca indikatör bulabilirsiniz. Google’da “forex indicators” diye arama yaptığınızda binlerce indikatör bulabilirsiniz. Bulduğunuz indikatörler her paritede ve her zaman diliminde kullanılabilir. Ancak şu hususlara dikkat etmeniz gereklidir:

 • İndikatörlerin bazıları artık çalışmayabilir. Öncelikle çalışıp çalışmadığını, yani bize sinyal verip vermediğini kontrol etmelisiniz.
 • Bir indikatör, geçmişte kazanç sağlıyor ancak artık kazanç sağlamıyor olabilir. İndikatörler her dönem ve her paritede kazanç sağlamayabilirler. Belki geçmişte çok güzel kazançlar sağlıyordu fakat artık kazandırmıyor veya da ileride bir piyasa yapısında kazanç sağlayacak olabilir.
 • Her indikatör, her paritede ve her zaman diliminde kazandırmaz. Örneğin EURUSD’de kazandıran bir indikatör, USDJPY’de sürekli kaybettirebilir ve de M15 (15 dakikalık) grafikte kazandıran bir indikatör M30 (30 dakikalık) grafikte hiç kazandırmayabilir veya aynı oranda kazandırmayabilir. İndikatöre dayalı olarak işlem yaparken, indikatörün eklendiği zaman dilimini sürekli, o zaman diliminde kullanmalısınız.
 • İndikatörlerin muhakkak olarak minimum 3 aylık (tercihen 6 aylık, zaman dilimi uzadıkça daha da geçmişe yönelik örneğin 12 aylık) backtestini ‘kendiniz’ yapıp, bir işlemde makismum kaç pips kaybettirdiğini, açtığı işlemlerin kaçının kar, kaçının zarar ve hangisinin kaç pips kazandırdığını/kaybettirdiğini listelemelisiniz. Buna göre risk ve kazanç oranını, aylık ortalamalarını görmelisiniz.
 • En önemlisi ise, bir indikatörü kullanırken her sinyal dikkate alınmaz. Sondan bir önceki bar’da uyarı gelmişse indikatörün komutu uygulanır. Son barda verilen sinyaller dikkate alınmaz. Çünkü son bardaki sinyal her an değişebilir. Satışta olan bir indikatör bir anda aşırı bir yükselişte alış sinyaline çevirebilir, daha sonra geri aynı seviyeye düştüğünde ise geri satış sinyaline dönebilir. Bu yüzden kesinlikle sonuçlanmış bardaki sinyal dikkate alınır. Bu da sondan bir önceki bardır.
 • Üzerinden birkaç bar geçmiş sinyal de dikkate alınıp işleme girilirse, kazanç sağlanamayabilir. İndikatörler kesinlikle sondan bir önceki barda sinyal vermişse dikkate alınır.
 • İndikatör desteği ile işlem yapılacaksa, 24 saat boyunca işleme girmeye hazır olunmalıdır. Gece sinyal gelirse gece, gündüz sinyal gelirse gündüz işleme girilmesi gerekmektedir ve indikatörlerin backtestleri aylık bazda değerlendirildiği için, birkaç ay boyunca kullanmanız fayda sağlayacaktır. İndikatör, 4 ay kar ettirip, 1 ay zarar ettirebilir ve siz de zarar ettirdiği aya denk gelmiş olabilirsiniz. Bu yüzden indikatör desteği ile işleme girilecekse, backtest yapılıp, şayet karlı bir sonuç veriyorsa birkaç ay kullanılmalıdır.
 • Bu açıdan baktığımız zaman 4 saatlik (H4) veya daha da iyisi günlük (D1) grafikte iyi olan bir indikatör kullanmak daha iyi olacaktır. Sürekli 24 saat takipte olmak pek mümkün olmuyor. Uyarı veren indikatör dahi kullanılsa, gece uykunuzun derin bir yerinde uyarı alıp, diğer bara geçmesi için başında bekleyip ardından tekrar sinyal veripte, işlemin yönünün değiştirilmeyeceği anlaşılırsa, çok sinir bozucu ve yıpratıcı olmaktadır. Bu açıdan en güzeli günlük (D1) grafikte çalışıp, kafanızın rahat olmasıdır.
 • Zira, mobile olarak bağlansanız dahi, mobile de imkanlar daha kısıtlı olduğu için ve de platformu sürekli açık tutmanın şarj sorununa yol açacağı için sinyali alamama veya kaçırma imkanınız olabilir.

İndikatörleri otomobil göstergelerine benzetebiliriz. Nasıl ki bir otomobil göstergesi, rastgele marka ve modelde %100 başarı sağlamazsa, indikatör de her parite ve zaman diliminde %100 başarı sağlamaz. Aynı şekilde otomobil göstergesi, bir modelin 20 yıl önceki versiyonuna uymayacağı gibi, indikatörün de zamanı geçmiş olabilir veya da daha sonraki bir vakitte başarı sağlayacak olabilir.
Ancak her durumda, deneyerek ve testlerini yaparak, yaklaşık bir oran görme ihtimalimiz vardır. Biz de bunun için uğraşırız zaten. Backtest yapmadan bir indikatör ile işleme girmeye başlamak, deneme yapmadan, otomobile taktığımız göstergelerdeki durumlara göre otomobil sürmeye benzer ve kaza yapabiliriz, yakıtımız bitebilir, hız limitini aşıp kaza yapabiliriz vs vs…
Kesinlikle indikatörlerin backtestlerini yapıp, oranlarını görüp, ona göre bir sistem oluşturmalıyız.

İndikatörlerin kullanımına gelirsek,

 1. Öncelikle indikatörü bilgisayarınıza indiriniz ve de (eğer açıksa) meta trader’ınızı kapatınız.
 2. İndikatöre sağ tıklayıp “kopyala” seçeneğine tıklayınız ve indikatör dosyasını kopyalayınız.
 3. Bilgisayarım simgesi veya başlat menüsünden C sürücüsüne (veya meta trader başka bir sürücüye yüklüyse oraya) girin.
 4. Meta trader’ınızın olduğu klasör ya C sürücüsünde, ya Program Files, ya da Program Files (x86)’da olabilir. Bazen de meta trader’ı indirdiğiniz şirkete ait isimde bir klasörün içinde de olabilir. Meta trader’ınızın klasörünü bulun.
 5. Meta trader klasörünün içinde önce “experts”, daha sonra da “indicators” klasörünün için gelip, boş bir yere tıklayıp “yapıştır” diyerek indikatörünüzü bu klasörün içine atınız.
 6. Ardından meta trader’ınızı açınız. İndikatörünüz meta trader’da üst kısımdan;

Ekle >>> Göstergeler >>> Özel

bölümünde gözükecektir.

 • Kullanmak istediğiniz paritenin grafiğini açıp, Ekle >>> Göstergeler >>> Özel bölümünden indikatörünüzü seçin. Genellikle küçük bir pencere açılarak indikatörünüzde bazı değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Genellikle bu kısım ile uğraşmadan “tamam” diyerek indikatörümüzü seçtiğimiz (o an açık olan) grafikte aktif hale getirmiş oluruz.

İndikatörlerde genellikle, genel borsa mantığı vardır. Kırmızı sat, mavi veya yeşil al sinyali gibi. Sorularınız olursa, konunun altına yorum yaparak sorabilirsiniz.