Expert advisor’lar, Türkçe adı ile uzman danışman’lar indikatörlerin otomatik olarak işlem yapan türleri olarak tanımlanabilir.

Expert advisor’lar, kısaca EA olarakta adlandırılmaktadırlar.

EA’ler, “Forexte İndikatör Kullanımı” konusunda bahsettiğimiz şekilde yüklenirler. Tek fark, meta trader klasörünün içinde önce “experts” bölümüne atılırlar (indicators klasörüne değil). Yine indikatörler gibi grafiğe eklenir. Daha sonra EA’lerin alım satım yapmasına izin vermemiz gerekir. Bu da aşağıdaki gibidir, kırmızı iken inaktiftir ve bu tuşa bastığınızda yeşile dönerek EA’lerin alım satımlar yapmasına izin vermiş oluruz.

Açıkçası, indikatörler doğru ve güzel bir sistem kurulursa para kazandırır ancak expert advisorlar genellikle doğru düzgün para kazandırmaz. Expert advisor’lar ticari amaçlarla yapılır ve para ile satılır. İnternette para ile satılan expert advisor’lar ücretsiz olarakta bulunabilir fakat yapılış amaçları ticaridir.

Expert advisor’lar kolay para peşindeki trader’ları çok çekmektedir. Çünkü hiçbir bilgi edinmeden emek vermeden, işlemleri açmak için bile uğraşmadan expert advisor’u açıp, onun kendisine para kazandırmasını istemektedirler. Kısacası yattığı yerden para kazanmak istemelerinden dolayı expert advisor’lar çok cazip gelmektedir. Ancak expert advisor’lar genellikle sitelerinde belirtildiği gibi %90-95 oranında doğru işlem yapıp, sürekli kazandırmazlar. Genellikle kazanca oranla çok fazla risk alırlar. Her seferinde daha büyük miktarda işlemler açarak, önceki zararları da kapatma yoluna gider ve büyük miktarda para yatırmamışsanız sizi iflas ettirirler.

Expert advisor’lara backtest (Geçmişte ne yapmış, ne kadar kazandırıp kaybettirmiş diye test) yapılamaz. Çünkü genellikle size bilgi vermeden otomatik olarak işlem açarlar. Bu yüzden demo hesapta, hiç yoksa 1 ay boyunca reel test yaparak neler yaptığı görülmelidir. Fakat 3 aylık test daha garantici bir yaklaşım olacaktır. Bu reel testler sırasında, demo hesabınızın para miktarını, gerçek hesaba kaç para yatıracaksanız aynı miktarda seçmeniz büyük önem taşır. Nasıl sonuçlar vereceğini daha iyi görürsünüz.

Expert advisor’ları satın almayın, para vermeyin. Ücretsiz olarak bulursanız birkaç ay test edebilirsiniz. Ancak ay boyunca bilgisayarınızı ve meta trader’ı, piyasa açıkken hiç kapatmamanız gerekmektedir. Yoksa sağlıklı sonuç alamazsınız. Hiçbir expert advisor, satan kişinin sitesindeki kadar kar ettirmez. Oradaki rakamlar ya abartılmış rakamlardır. İşlem geçmişinde gösterirmiş gibi resimler koyarlar ama siz buna aldanmayın. Az biraz kazandıran expert advisorlar vardır, yok değildir. Ancak kazandırdıklarına oranla çok büyük risk almaktadırlar ve bu risk kazancına değmemektedir.

Eğer birden fazla expert advisor’u aynı anda test edecekseniz, (eğer expert advisor’lar hacim miktarı ayarlamaya izin veriyorsa) her expert advisor ve paritesi için farklı hacimler belirleyerek, hesap geçmişinde farklı hacimler sayesinde, hangi expert advisor’un paritede nasıl sonuç verdiğini görebilirsiniz. Ancak hangi expert advisor ve parite için ne kadar hacim belirlediğinizi not alırsanız, daha sonra bir karışıklık yaşama ihtimalinizi azaltırsınız. Kısacası, aynı parite için, iki farklı expert advisor’a aynı hacmi vermenizi tavsiye etmeyiz.

Ve son olarak: KESİNLİKLE EXPERT ADVISOR SATANLARA PARA VERMEYİN! EXPERT ADVISOR SATIN ALMAYIN, PARANIZI ZİYAN ETMEYİN!