Avantaj olarak sunulan : Forex piyasası, haftanın 5 günü, 24 saat açıktır ve canınız ne zaman isterse o zaman çalışır, ne zaman dilerseniz o zaman işlem girersiniz.

Gerçeği : Haftanın 5 günü açık olması değil, 24 saat açık olmadı dezavantajdır. Canınız istediği zaman işleme girerseniz, sistemsiz ve düzensiz çalışmış olursunuz ve bu da size para kaybettirir. Çünkü, sizin pc de olmadığınız bir anda büyük bir trend başlar ve ilerler siz ise trendin ortalarında bunu farkedersiniz, trendin sonuna gelindiğinde ise daha da devam edeceğini düşünerek işleminizi kapatmayıp, zarar edene kadar bekleyebilirsiniz. Bunlar normal ve olağan şeyler.

Bu yüzden 24 saat takip etmek gerekir. İndikatörle işlem yapıyorsanız, indikatörün sinyali verdiğinde işlemi açmalısınız ki, trendi başlardan yakalayabilesiniz. 

24 saat açık piyasada, mantıklı işlem yapmak isteyen birisi, (uykuya düşkün değilse) 4 saatlik grafikte, her gün her gece 4 saatte bir bakamam diyenler ise 1 günlük grafikte işlem yapmalıdır. Bu da orta vadeli işlem demektir ki, kısa vadede çok para kazanamazsınız. Orta vadeli ve (kısa vadeye göre) nispeten daha sağlam ancak az bir kar oranı demektir.