Borsa dendiğinde herkesin aklına gelen ilk şey, pahalı arabalar, güzel kadınlar, yakışıklı adamlar, lüks yaşam ve benzeri şeylerdir.
“Kolay para, hızlı yaşa, bağlanamam tek maaşa…” gibi bir bakış açısı olan insanların girer girmez para kazanmaya başladığı yer olarak görülür. Sanki borsaya girdikleri an para akmaya başlayacak sanırlar.

Borsa alıcı ve satıcının buluştuğu ortamdır. Borsanın temeli, pazar yerleridir. Evet bildiğiniz pazar yerleri. Satıcılar orada bekler, alıcılar da gider beğendiklerinin fiyatını uygun buluyorlarsa ihtiyacı kadar alırlar.
Borsalarda da durum aynıdır. Alıcı ve satıcılar vardır. Tek fark, direk satıcılar yoktur. Satıcılar da zamanında sizin gibi bir başkasından almıştır. Herkes, satmak veya almak istediğinde, karşı tarafı bularak bunu gerçekleştirir.
Borsa ne kumar, ne para dağıtan bir yerdir. Yalnızca alıcı ve satıcıların birleştiği yerdir.
Hisseli borsalarda şirketlerin hisselerini alırsınız. Yani % lik dilimde ufak bir kısmını satın alır, şirketin durumu iyiye giderse hissesi değerlenir siz de satarken aldığınızdan daha yüksek ücrete satarsınız veya da işler tam tersi gider hissesini aldığınız şirketin işleri kötü gider, hisseleri değer kaybeder ve elinizdeki hissenin değeri düşer. Haliyle bu durumda hissenizi satarken de zarar etmiş olursunuz veya düzeleceğini düşünüyorsanız hissenin değer kazanmasını beklersiniz. Fakat değer kazanacağını hiçkimse garanti edemez. Şirketler iflasta edebilir ve paranızı kaybedebilirsiniz de.
Emtia borsalarında ise, bir ürünü satın alırsınız. Petrol veya başka hammaddeler gibi.
Forex borsasında ise, ülkelerin para birimlerini alıp, satarsınız.

Ha bu arada, yazımın başında söylediğim şık insanlar, lüks yaşamlar herkeste olmasa da arada bir vardır. Bunlara kanarak herkesin böyle olduğunu veya olabileceğini sanmayın. Bankacıların da hepsi şık giyimlidir ve genellikle öğle yemeklerini şık yerlerde yerler. Ama ekmek arası köfte ile öğle yemeği yiyen bankacılar da vardır ve hatta birçoğu 2011 yılı şartlarında, 1500-2000 tl maaş alırlar ve aldıkları maaşın çoğunu, giyimlerine, pahalı telefonlara, dışarıda yemek yemeye ve takılmalarına harcarlar.
Bankacı ve borsacının aynı şey olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak “borsacıyım” diyebilen herkes, borsada işlem yapıyor değildir. Broker’lar da bankacılar gibi sadece parasını değerlendirmek isteyen insanların işlemlerini geçiren veznedar diyebileceğimiz insanlardır.

Yine tekrarlıyorum, borsa sadece aracı ve satıcıları bir araya getiren ortamdır.

Son olarak, borsanın tamamen para kazandırma aracı olduğunu düşünenler, kötü bir gidiş sonrasında mahfolmuş borsacı fotoğraflarının gerçek olduğunu düşünerek kaybetme ihtimallerinin olduğunu akıllarına getirsinler. Hiçbir borsa, kendi merkezini 3-5 tane mahfolmuş broker fotoğrafı çekilmesi için kiralamaz.