Bekleyen emrin avantaj ve dezavantajları aslında temelden “hemen uygula” işlemlerinden bir farkı yoktur. Doğru analiz kazandırır, yanlış analiz kaybettirir. Yüzeysel gözükse de herşey buna bağlıdır. Doğru veya yanlış analiz.

Örneğin, paritenin düşeceği ve sonra tekrardan şu anki seviyelere geleceğine kanaat getirdik. Eğer buna göre bir bekleyen emir, stop loss ve take profit koyar, daha sonra da bu işleme sadık kalırsak toplam 4 ihtimal söz konusudur:

 • Piyasa beklediğimiz seviyeye (süre koymuşsak süre içerisinde, süre koymamışsak hiçbir zaman) inmez, bekleyen emir işleme konmaz ve işlem açılmaz. Yanlış analiz yapmışızdır ancak kar veya zarar etmeden sonlanmıştır çünkü işlem açılmamıştır.
 • Piyasa beklediğimiz seviyeye (süre koymuşsak süre içerisinde, süre koymamışsak yakın veya uzak farketmez herhangi bir zamanda) işlem açılır. Buradan sonra da üç ihtimal vardır:
   1. Stop loss’a takılmadan işlem take profit’e gelir ve karımız alınır, işlem kar ile bitirilir.
   2. Stop loss’a takılmadan işlem margin call uyarısı ile kapanır. Bu durumda aşırı büyük bir işlem açtığımız anlaşılır. İşlem büyük bir zarar ile kapatılır. Hesabımızdaki paranın büyük kısmını kaybetmiş oluruz.
   3. İşlem stop loss seviyesine gelir, zararımız daha da büyümeden, belirlediğimiz kadar zarar ile işlem kapanır.

Yani gördüğünüz gibi analizimiz/tahminimiz doğruysa kar ederiz, değilse büyük ihtimalle zarar ederiz.

Tabi ki herşey yalnızca %100 doğru ise kar ederiz diye bir şey yok. Elbette bilmeden yapılan hamleler ile, yanlışlıkla veya başka şekillerde de karlar edilebilir. Ancak ihtimaller böyledir.