Gelen Soru: Sorun belki tekrar olacak kusura bakmayın. Bekleyen emir de buy limit sl tp koyuyoruz Bu emrin açılabilmesi için buy limit fiyatına gelmesi gerekir.SL ve TP fiyatları ondan sonra çalışır.buy limit fiyatına gelmesse işlem açılmaz. Bu işleme geçerlilik süresinden koyacağız. Buğün ayın 5. diyelim ki sabırlıyız. 10 aralık tarihine kadar buy limitin alım zamanı tesbit ettik.geçerlilik süresini 10.12.2011 19:30 olarak işaretledik.

Devamlı bilgisayarın başında olmak için vakti olmayan yatırımcı içim uygun bir işlem değil midir? Diğer taraftan da yatırımcı istediği fiyatı bulma arsusunun yerine getirildiği rahatlığını duyar.Stresi çok az bir işlem şekli olduğu için.Forex işlemlerini kumar gibi çok dar alana sokmadığı için.

Verdiğim örnekteki işlem şeklinde ve bilgilerde bir yalnışlık var mı?

Cevap: İlk bölümde anlattığınız doğrudur. Buy limit fiyatına gelir ve işlem açılırsa, sl ve tp değerleri bir anlam ifade eder. Açılmayan işlemde bu değerler bir anlam ifade etmez.

İşlemin açılışı, kar alışı (T/P) ve zarar önleyici (S/L) değerleri önceden belirlenmişse, işlemin limitleri önceden bellidir. Geçerlilik süresi de koyduğunuza göre, şartlarınızı belirlediniz ve işlem o süre zarfında açılırsa, edilecek kar veya zarar bellidir. Eğer (açılış, T/P ve S/L) fiyatları konusunda bir analiz yapmışsanız veya mantığınızda tecrübeye yönelik bir dayanağınız var ise gayet planlı bir işlem.

En kötü şartlar dahilinde bile edeceğiniz zararı bildiğiniz için stresi azaltır. İşlem yapan kişi böyle bir işlemden memnuniyet duyuyor ve tatmin olabiliyorsa. Gayet yerinde bir işlem olur ve konunun fotoğrafındaki kadar konforlu ve rahat bir bekleyiş yaşanır. Ancak gördüğünüz gibi herkes bu konforu kullanmak istemez. Kullanırsanız gayet güzel ve rahat bir işlem olur. Yalnızca lot miktarını aşırı kullanmayın. Açılış fiyatı ile S/L fiyatı arasındaki fark büyüdükçe kaldıraç oranını düşürün ki, S/L fiyatına gelmeden margin call çağrısı almayın.

Verdiğiniz örnekte doğrudur.