Gelen Soru:  ”GEÇERLİLİK süresi bekleyen emirde yalnızca işlemin açılması içindir”

Şeklinde bir bilgi vermişsiniz. Bu durumda işlemin bitimi ile ilgili bir süre koyulmayacağı sonucu çıkıyor.Örneklersek.Bekleyen emirde buy limitli bir emire fiyatı S/L ve t/P koyuyoruz.Bu güne nazaran 8 aralık 2001 14:50 tarihini işaretliyoruz.Bu işlem bu tarihte başlayacak mı demektir? Bu tarihte sona mı erecek demektir? Sizin verdiğiniz bilgi de bu tarihin işlemin açılması tarihi olarak kabul edersem bu işlemin bitim tarihi S/L T/P ye gelmezse bitim tarihi ne zamandır.?

Cevap: Evet, geçerlilik süresi yalnızca bekleyen emrin açılması içindir. Yalnızca bekleyen emirde süre tanımayabiliyorsunuz zaten.

Eğer aşırı kaldıraç kullanmışsanız ve S/L fiyatına gelmeden margin call çağrısı alırsanız işleminiz kapanır. Veya swap’ler toplanarak margin call çağrısı almanıza sebep olacak kadar zarar ettirirse işleminiz kapanır. Ki bu da pek mümkün değil 8 yıl boyunca işlemin o aralıkta kalacağını veya da sizin o kadar süre onu açık bırakacağınızı sanmıyorum. Kapanmayan işlemler de sonsuza dek veya borsalar (Dünya savaşı gibi olağanüstü bir durumdan ötürü) kapatılmadığı taktirde, (işleminiz) açık kalmaya devam eder.

İşlemlerin kapanmasına dair süre koyamazsınız. Bu ekonomik olarakta hata olur. Doktor değiliz ki, hastayı hayatta tutmamız avantajımız olsun. Süre bazlı değil, kar-zarar bazlı değerlendirilir ve kapatılır işlemler.