Gelen Soru: Bekleyen emirle hemen uygula arasında ne farklar vardır. Sizce bekleyen emir vermek yatırımcıya daha sağlıklı ve riski az işlem yapma alanı açmaz mı?

Hemen uygulada sl ve tp koyacağmıza bekleye emir vererek istediğimiz fiyat gelinceye kadar beklemek kazanma ihtimalimizi arttırmaz mı?

Örnek olarak şunu verebilirim. Diyelimki yatırmcı USDTRY paritesine bağlanacak.USD nni de bir süre düşüp sonra yükseleceğini düşünüyor. Kendisinin tahmin ettiği Düşeceği seviyeden alış olarak bekleyen emir verir ve bekler.Bu seviyenin de altına inerse dilediği emri verir.

Bu şekilde işlem yapılması hakkında ne düşünürsünüz.Size göre riski, zararı ve faydası nedir?

Cevap: Aradaki fark bellidir aslında. Bekleyen emir piyasanın şu an olduğundan (aşağı veya yukarı farketmez) farklı bir fiyatından işlemin girilmesi isteğidir. Hemen uygula’nın seçili olduğu normal emir ise, piyasanın o anki fiyatından açılan emirdir.

Bunların arasındaki fark, sağlıklı veya az riskli diyebileceğimiz bir konu değildir. Kişinin kendi karakterine, yeteneklerine, hayatına, duygusal yapısına bağlıdır. Bu yüzden sağlıklı veya riski az diye bir şey söz konusu olamıyor. Kişinin kendine, yeteneklerine ve hayatına stiline ters düşen şekilde işlemler yapması sağlıksız ve risklidir.

Uzun süre demo hesapta işlemler yaparak kendinizi tanır ve tecrübe edindikçe ortaya birşeyler çıkacaktır.

Bekleyen Emrin Avantaj ve Dezavantajları konusunu da açtım. Ancak bu konuyu dağıtmamak için alıntı yaparsak,

Bekleyen emrin avantaj ve dezavantajları aslında temelden “hemen uygula” işlemlerinden bir farkı yoktur. Doğru analiz kazandırır, yanlış analiz kaybettirir. Yüzeysel gözükse de herşey buna bağlıdır. Doğru veya yanlış analiz.

Örneğin, paritenin düşeceği ve sonra tekrardan şu anki seviyelere geleceğine kanaat getirdik. Eğer buna göre bir bekleyen emir, stop loss ve take profit koyar, daha sonra da bu işleme sadık kalırsak toplam 4 ihtimal söz konusudur:

 • Piyasa beklediğimiz seviyeye (süre koymuşsak süre içerisinde, süre koymamışsak hiçbir zaman) inmez, bekleyen emir işleme konmaz ve işlem açılmaz. Yanlış analiz yapmışızdır ancak kar veya zarar etmeden sonlanmıştır çünkü işlem açılmamıştır.
 • Piyasa beklediğimiz seviyeye (süre koymuşsak süre içerisinde, süre koymamışsak yakın veya uzak farketmez herhangi bir zamanda) işlem açılır. Buradan sonra da üç ihtimal vardır:
   1. Stop loss’a takılmadan işlem take profit’e gelir ve karımız alınır, işlem kar ile bitirilir.
   2. Stop loss’a takılmadan işlem margin call uyarısı ile kapanır. Bu durumda aşırı büyük bir işlem açtığımız anlaşılır. İşlem büyük bir zarar ile kapatılır. Hesabımızdaki paranın büyük kısmını kaybetmiş oluruz.
   3. İşlem stop loss seviyesine gelir, zararımız daha da büyümeden, belirlediğimiz kadar zarar ile işlem kapanır.

Yani gördüğünüz gibi analizimiz/tahminimiz doğruysa kar ederiz, değilse büyük ihtimalle zarar ederiz.

Tabi ki herşey yalnızca %100 doğru ise kar ederiz diye bir şey yok. Elbette bilmeden yapılan hamleler ile, yanlışlıkla veya başka şekillerde de karlar edilebilir. Ancak ihtimaller böyledir.

Bekleyen emir koymak, teorik olarak kazanma ihtimalinizi arttırmaz. Uygulamada ise %70-80 oranlarında arttırmaz. Şayet sakin bir kafa ile, mantıklı bir bakış açısı ile ve aceleciliğe getirilmeden konulmuş bir bekleyen emir ise tabi ki analizin veya tahmininizin doğruluk ihtimalini arttıracağı için %20-30 oranında arttırır. Ancak yine aynı şekilde, yapılan normal (hemen uygula) işlemi de aynı şans oranına sahiptir. Aradaki fark, aceleciliğin veya başka şeylerin getirmiş olduğu “yanlış analiz”dir.

Bahsettiğiniz örnekte ise, kişinin yaptığı analiz ve kişinin yapısına bağlıdır açıkçası. Riski, piyasanın açılan emirden sonra daha da düşmesi ve stop loss’a takılması veya margin call alacak kadar kaldıraç kullanmış olması veya da paniğe kapılıp zarar ile işlemi kapatması olacaktır. Bunlar gerçekleşirse zararı elbetteki aslen para kaybetmek olacaktır. Bunun yanı sıra kişinin kafasının karışıp, güvenini yitirmesi olabilir.

Faydası ise, USDTRY’yi günlük hayatta sürekli görüp, düşünüp nispeten huyunu bildiğimiz ve fikir sahibi olduğumuz için (anlık veya kısa vadeli işlemler dışında) tahminimizin biraz daha doğru olması olacaktır. Sonuçta herkes bildiği konuda daha doğru hareket edebilir.

Ancak burada belirtmek istediğim şey, illa ki huyunu biliyoruz diye USDTRY’ye takılıp kalmakta gerekmez. Güzel teknik analiz ile, daha kazançlı pariteler bulunabilir. Ama elbette ki huyunu suyunu bildiğimiz ve her yerde olayları karşımıza çıktığından tahmin edilebilirliği bizim açımızdan daha kolay bir paritedir USDTRY.