Basit bir mantık fakat satış işlemi acemilerin kafasını karıştırır. Öncelikle alım işlemi ile başlayalım.

Alım işlemi, düşük fiyattan alıp, yüksek fiyatla satmak (satmaya çalışmak)’tır. Aldığınız fiyattan daha yüksek bir fiyatta iken satarsanız kar edersiniz. Aldığınız fiyattan daha düşük bir fiyatta iken satarsanız zarar edersiniz.

Örneğin, döviz bürosuna gidip, dolar 1,50 TL iken, 150 TL vererek 100 dolar aldınız. Doların fiyatı 1,60 TL olursa, sattığınızda elinize 160 TL geçer ve 10 TL kar edersiniz. Ancak fiyat 1,30′a düşerse ve siz dolarınızı bu fiyattan satarsanız 130 TL elinize geçer ve 20 TL zarar edersiniz.

Satım işlemi ise bunun tam tersidir. Öncelikle satarsınız, daha sonra alıp, aradaki fark size zarar veya kar olarak yansır. Size bunu daha farklı bir örnekten vereyim. Örneğin bir cep telefonu toptancısısınız. Herhangi bir modelin (diyelim ki iphone4) fiyatının düşeceğini tahmin ediyorsunuz. Sebebini de iphone5′in çıkacak olması olarak görüyorsunuz. Iphone4′ün fiyatı 2000 TL diyelim. Siz bir cep telefonu dükkanına bunu şu anki fiyattan 100 adet satıyorsunuz. Ancak “Şu an elimde yok, sen ver parasını ben 2 hafta sonra yollayayım.” diyorsunuz ve 200.000 TL’yi alıyorsunuz. 2 hafta sonra iphone’ların fiyatı 2000 TL’den 1800 TL’ye düşüyor. Fakat siz 2000 TL üzerinden sattınız ve tane başı 200 TL’den, 20.000 TL kar ediyorsunuz.

Fakat birşey oldu ve iphone4′lerin fiyatı düşmek yerine 2100 TL’ye yükseldi. Siz bu durumda tane başı 100 TL’den, 10.000 TL zarar edersiniz.

Forex’te (alım veya satım farketmez) bir işlem için, hem alım, hem satım kontratı açılır.

Satış işlemi için önce satış kontratı açarsınız (bu zaten otomatik açılır siz uğraşmazsınız), daha sonra işlemi kapatırken de, bir alım kontratı açmış olursunuz (ki bu da otomatik olarak açılır) ve sonuç olarak satış ve alış kontratları arasındaki fiyat farkı size kar veya zarar olarak yansır.

Alış işleminde ise satışın tam tersi olarak önce alış kontratı açılır, daha sonra siz işlemi kapattığınızda satış kontratı açılarak aradaki fark kar veya zarar olarak işleminize yansır. Alış işleminde de aynı şekilde kontratlar otomatik olarak açılır ve siz uğraşmazsınız.