Ben interbank fx’in demo hesabını kullanıyorum ve burada usd/try yok bu yüzden size gbp/usd üzerinden anlatacağım. Hangi parite veya alım/satım işlemi olduğu fark etmez. Her zaman her parite ve işlem türünde aynıdır.

Öncelikle daha iyi anlayabilmeniz için karımızı pips cinsinden görebilmek için pipse çeviriyoruz. Açıktaki işleme sağ tıklayıp “kar”ın üzerine geldikten sonra “pips cinsinden”i seçiyoruz. Bu andan sonra karımızı para cinsi olarak değil pips olarak görüyoruz.

Resimdeki durumu daha iyi anlayabilmeniz için şunu da açıklayayım: Benim daha önce açıkta eurusd de 8 lot’luk bir işlemim vardı ona takılmayın. Size 1 lotluk gbpusd üzerinden anlatıyorum.

Stop loss (S/L) ve take profit (T/P)’i istediğiniz orana koyabilirsiniz. Hangi fiyata isterseniz o fiyata koyarsınız.

Emri değiştirirken olan seviye ise, o anki fiyatın üzerinden belli bir pips fark ile stop loss (S/L) ve take profit (T/P) koymaktır. Bununla direk stop loss (S/L) ve take profit (T/P) koymak arasında bir fark yoktur.

Aşağıdaki resimde seviyeyi açıklayayım:

Resmi daha büyük görmek için, resmin üzerine tıklayınız.

Fiyat 1.59038′de ve açıktaki işlemimiz de 8 pips karda.
Emri değiştir kısmında ise stop loss (S/L)’u 20 pips, take profit (T/P)’i ise 15 pips olarak seçtim.

Stop loss (S/L)’dan başlayayım. Fiyat 1.59038′de 20 pipsi seçip farkı kopyala dediğimde 20 pips aşağısına stop loss (S/L) koydu, yani 1.59038 – 20 = 1.59018 fiyatına stop loss (S/L) koymuş olduk. “Modify” seçeneğini seçersek (yani bunu kabul edip işlemimize uygularsak) ve eğer piyasa aşağı giderse 1.59018 de stop loss’umuz devreye girerek zararımızı orada limitlendirecek. Şu an 8 pips karda olduğumuz için 20 pips düştüğünde 8 – 20 = -12 pips yani 12 pips zarar ile bu işlem sonlanacak.

Take profit (T/P)’e geldiğimizde, fiyatımız yine 1.59038′de. 15 pips’i seçip farkı kopyala dediğimizde 1.59038 – 15 = 1.59053 oluyor. “Modify” seçeneğini seçersek ve eğer piyasa yukarı giderse 8 pips kardayız zaten 8 + 15 = 23 pips kar ile işlemi sonlandırmış olacağız.

Stop loss veya take profiti o anki durum üzerinden belli bir pips ile hesaplamış olduk. 20 pips aşağı veya 15 pips yukarı gittiğinde stop loss veya take profite gelecek ve işlemimiz kapanacak.

Bu konu hakkındaki sorularınızı konunun altına yorum bırakarak sorabilirsiniz.